Istennel nehéz időkön át…
Gondolatok az egyházi év üzenetéhez
Hónapok óta nehéz időket élünk, napról-napra tele kihívásokkal, megpróbáltatásokkal. Így van ez az új egyházi évben is, amely advent 1. vasárnapján vette kezdetét. Új sorozatunkban, amelynek címe „Istennel nehéz időkön át… - Gondolatok az egyházi év üzenetéhez“, Wagner Szilárd lelkész hétről-hétre rövid szövegekkel és egy-egy képpel kísér el bennünket adventtől az egyházi év végéig. Örülünk, ha a gondolatok továbbgondolásra késztetnek, elgondolkodtatnak és érzékeltetik velünk Isten jelenlétét az életünkben. Olvasásukhoz sok örömet kívánunk!
Forrás: oikoumene.org
Karácsony hete
Isten valódi arca
János evangéliuma 1,14a.
„Az Ige testté lett és közöttünk lakott, és láttuk az ő dicsőségét.”
„Hiszem ha látom.“ – szoktuk mondani. Egyébként ennek a mondatnak is bibliai eredete van, hiszen ezt mondja Tamás tanítványtársainak – ha nem is szó szerint –, miután elszalasztotta a feltámadott Jézussal való találkozás lehetőségét. Ők is állították, csakúgy mint az evangélista János, „láttuk“.
Lassan kifelé megyünk az ünnepből és újra a hétköznapok feladatai, örömei és terhei felé fordul a tekintetünk. Érdemes ezért még most feltenni azt a kérdést, hogy mit viszünk magunkkal az ünnepből, annak üzenetéből és élményeiből ezekbe a bizonyos hétköznapokba. Mit tett velünk ez a karácsony? Mit kaptunk ajándékba – nem anyagi értelemben – az idén? Mi adta számunkra az ünnep örömét és hogyan visszük majd tovább?
Az idézett bibliai ige az első karácsony örök ajándékáról beszél: Isten Jézus Krisztusban megjelent a világban, azaz láthatóvá vált. Sok más nézettel ellentétben ezért érdemes kitartani amellett, hogy Isten nem valamiféle megfoghatatlan gondolat, hanem valaki, aki leélte ezt a földi életet és ma is hatni akar minden ember életében.
Sokan vannak, akik ezt felismerték. Közülük az egyik legnagyobb, a dél-afrikai anglikán érsek, Desmond Tutu az idei karácsonyon 90 évesen befejezte földi útját. Egész életével arra mutatott rá, hogy az emberi társadalom bár sokféle ideológiát követhet, és akár a legembertelenebb elnyomó rendszereket is létrehozhatja és működtetheti, de a keresztény hit alapján nem támogatható egyetlen megkülönböztető és elnyomó rendszer sem. Soha nem tagadta, hogy ez a meggyőződése nem idealista, a világot megváltani akaró humanizmusból, hanem abból fakad, hogy ő is látta a földre érkezett Isten dicsőségét, és tudta, hogy mi következik ebből a világ és a maga számára.
Sok hasonló példát lehetne mondani az elmúlt évszázadokból. De talán fontosabb az a kérdés, hogy megtaláljuk-e mi a magunk küldetését, hogy hol és hogyan tehetünk azért, hogy a közvetlen környezetünk és a világ egy kicsit szebb, emberibb és ezáltal istenibb lehessen! Nem teszünk ezzel kevesebbet, mint azt, hogy ma is láthatóvá tesszük Isten szeretetét az emberek között.
Wagner Szilárd